Świat luksusu zegarków

Zegarek  służy nie tylko do odmierzania czasu,to wręcz nieodzowny element garderoby osoby która chce się wyróżnić . Zegarek stanowi nie tylko ozdobę nadgarstka osoby, która go nosi, ale jest  swoistym wyznacznikiem pozycji społecznej i elegancji swojego posiadacza.

Te z najwyższej półki są także dobrą inwestycją, która nie straci na wartości.

W sieci krąży wiele rankingów prestiżu zegarków. Aby przybliżyć statusy poszczególnych firm zegarków z wyższej półki ustanone zostaną trzy poziomy.

Pierwszy z nich to :

Zegarki prestiżowe – czyli produkowane masowo z naciskiem na marketing.Doskonałym przykładem takiej marki jest Rolex,jedna z najbardziej rozpoznawalnych  firm na świecie .

Drugą grupę stanowią

Zegarki luksusowe –  wzorem takiej manufaktury jest Ulysse Nardin. Zegarki produkowane w ograniczonej ilości a w niektórym przypadkach zegarki na zamówienie.  Popyt większy od podaży stawia przed potencjalnym nabywcą dodatkowe wymaganie, jakim jest cierpliwość, co jest jednym z czynników pozwalających na określenie zegarka mianem luksusowego.

Trzecia grupa to :

Zegarki ekskluzywne – zegarki zawsze napędzane specjalnie opracowanym  mechanizmem    Takie czasomierze są limitowane od jednego do  kilkunastu egzemplarzy.  Firma przedstawiając projekt jednocześnie otwiera listę, na którą mogą się wpisywać osoby zdecydowane na zakup. Jeszcze przed przystąpieniem do prac nad zegarkami, na każdy egzemplarz przypada od kilkudziesięciu do kilkuset chętnych.   Za przykład ekskluzywnego czasomierza może posłużyć Patek Philippe „Calibre 89”cena tego modelu szacowana jest w milionach dolarów

Jednak szeroko rozumiane pojęcie luksusu jest płynne, przez co w wielu przypadkach jednoznaczne oddzielenie produktu prestiżowego od luksusowego jest trudne i wymaga opracowania i uwzględnienia dodatkowych kryteriów mających posłużyć jako pomoc w określeniu przynależności produktu do danej grupy.

Powstała swoista piramida prestiżu zegarów,jest to ranking marek mający na celu przybliżyć status danej marki zegarmistrzowskiej .Na dany status składa się kilka czynników i wbrew pozorom cena nie odgrywa tu głównej roli .Pod uwagę brano wpływ na rynek i rozwój zegarmistrzostwa,historię danej marki. Takich piramid powstało conajmiej kilka,najbardziej uznana jest ta prezentowana przez fundację  Haute Horlogerie Fundacja FHH powołała radę złożoną z 46 międzynarodowych ekspertów. Wiedzę fachową zorganizowano wokół kilku dziedzin dotyczących różnych aspektów zegarmistrzostwa.

Rada Fundacji FHH zdefiniowała cztery odrębne działy: Historyczne Domy (Historic Maisons), Współczesne Marki (Contemporary Brands), Marki Luksusowe (Luxury Brands), Artyści-Twórcy (Artisans-Creators).

Zdjęcie i więcej o fundacji tu

Poniżej piramida prestiżu stowrzona przez p.Adamskiego na podstawie konesterów dzieł zegarmistrzostwa.

Zdjęcie pobrane ze strony link tu 

Patek Philippe

szwajcarskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją zegarków, założone w 1839 roku  przez Antoniego Patka i Franciszka Czapka  emigrantów z Polski. Początkowo panowie skupiali się na skupowaniu gotowych już części zegarków i wkładali je do ozdobnych pięknych kopert. Spółka przetrwała zaledwie kilka lat – do 1845 roku, po czym każdy ze wspólników poszedł własną drogą.

Czapek posiadał kilka własnych firm  w Europie, a Patek wszedł w spółkę z Francuzem Adrienem Philippem, twórcą mechanizmu naciągowego zegarka .

Od 1851 r. do dziś  firma znosi nazwę Patek Philippe.

w Genewie od 2001roku funkcjonuje muzeum Patek Philippe które gromadzi najcenniejsze zegarki, wyprodukowane w ciagu ponad 170-letniej historii firmy.

Vacheron Constantin

Najstarsza na świecie działająca nieprzerwanie manufaktura zajmująca się produkcją ekskluzywnych zegarków. W 1755 roku w Genewie swój warsztat otworzył Jean-Marc Vacheron. Szybko zyskał on uznanie swoich klientów, a sława jego marki sięgnęła poza granice Szwajcarii. W niecałe dziesięć lat później sprzedażą w firmie zaczął zajmować się podróżnik i subiekt François Constantin, co okazało się przełomowe dla firmy, która zaczęła zdobywać kolejne rynki, on stał się też autorem motta firmy: Rób wszystko lepiej, jeśli to możliwe. A możliwe jest zawsze. Zasługi Constantina i jego wkład spowodowały, że Vacheron zaproponował mu spółkę, która zmieniła nazwę na Vacheron et Constantin.

Żródło Wikipedia 

A. Lange & Söhne

A. Lange & Söhne – niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją zegarków. Po roku 1945 przedsiębiorstwo przeżywało wymuszony przez socjalizm, całkowity okres zastoju. Doprowadziła do tego ciężka sytuacja socjalna i gospodarcza NRD. Nowy start po roku 1990 umożliwili nowi inwestorzy. Bodźcem do działania był także powrót branży do produkcji zegarków mechanicznych, bowiem przez ostatnie dwadzieścia lat doszło do stagnacji w rozwoju rozwiązań mechanicznych i wyparcia czasomierzy tradycyjnych przez zegarki elektroniczne. Dzisiejsze zegarki A. Lange & Söhne to czasomierze mechaniczne, często wyposażane w dodatkowe komplikacje.

Obecnie cała produkcja koncentruje się na wytwarzaniu zegarków mechanicznych. Obowiązuje tradycyjny design i rozwiązania technologiczne.

.Żródło Wikipedia 

Audemars Piguet

Firma założona w 1875 roku w w Vallée de Joux przez  Jules’a Audemarsa  i Edwarda-Augusta Pigueta.

Poniżej flagowy model marki Royal Oak.

Breguet

Breguet – szwajcarski producent ekskluzywnych zegarków. Firma utworzona została przez Abrahama Louis’a Breguet’a w Paryżu w 1775 roku, co czyni ją jedną z najstarszych manufaktur produkujących zegarki.Firma wyróżnia się jedną z najmniejszych produkcji na świecie wśród producentów ekskluzywnych zegarków, gdyż rocznie fabrykę opuszcza jedynie 18 tysięcy zegarków.

Do największych sukcesów firmy można zaliczyć :  wynalezienie mechanizmu tourbillon.

Produkt luksusowy charakteryzuje się najwyższą jakością, trudnodostępnością i niepowtarzalną historią.

Share Button

Dodaj komentarz