Rodzaje zapięcia kolczyków

Rodzaje zapięcia kolczyków

Przy wyborze odpowiednich kolczyków zaraz obok kształtu,koloru, rodzaju metali z którego są wykonane warto zwrócić uwagę jaki rodzaj zapięcia posiadają  .

Wśród tych najczęściej występujących możemy wyodrębnić :

Bigiel  Klasyczny, najczęściej produkowane zapięcie w kolczykach, cechuje się dużą „trwałością zapinania” Drucik z haczykiem na końcu  nadaje się do wzorów długich, wiszących. Jeżeli lubimy ozdoby ruchome, kamienie, które połyskują to ten rodzaj kolczyków jest idealny. Wadą jest natomiast dość duża wielkość samego zapięcia i niezbyt wyrafinowany kształt.

Bigiel Angielski – Zawieszka na biglach angielskich jest bezpieczna i na pewno nie zginie. Łatwość zakładania polega na odchylanej tylnej „klapce” która dzięki osadzonej wewnątrz sprężynce dobrze się otwiera i zamyka, trzymając stabilnie zapięcie.

Bigel rybka -Proste, stosowane najczęściej do pojedynczych kamieni szlachetnych. Mimo tego, że są to otwarte zapięcia do kolczyków, są bezpieczne, dzięki długiej końcówce.

Bigel zamknięty prosty Dzięki zapięciu, nasze kolczyki są bezpieczne i nie wypadają z ucha. Jednocześnie, proste bigle dzięki ubogiej formie, nie odbierają blasku kolczykom i pozwalają na wyeksponowanie urody zawieszki.

Sztyft

Najbardziej powszechne zapięcie, składające się z cienkiego drutu i końcówki zapinającej (motylka lub baranka). Sztyft, który wkładamy do dziurki w uchu, jest w całości ukryty, dzięki czemu w pełni eksponuje część dekoracyjną kolczyka. Sztyfty minimalizują ryzyko zaczepienia się biżuterii o włosy, wyrwania go z ucha, nie krępują  ruchów.

Klips – Stosowany od wielu lat, z przeznaczeniem dla osób które nie zdecydowały się na przekłucie ucha. Nowoczesne kolczyki srebrne mają ograniczoną dostępność modeli, ze względu na dość duże mocowanie zapięcia typu klips.

Zapięcie Angielskie – stosowane głównie w niewielkich modelach kolczyków najczęściej w złocie, cenione za brak dodatkowej zatyczki i wygodę zapinania. Należy pamiętać iż surowiec srebra cechuje się większą miękkością niż złoto, co może powodować odginanie się sztyftu zapięcia. W tym wypadku niezbędne będzie doginanie sztyftu aby zapięcie spełniało swoją funkcję. Odgięcie się sztyftu kolczyka nie jest wadą ukrytą biżuterii lecz naturalną cechą tego typu zapięcia. Kolczyki srebrne z tym typem zapięcia, najchętniej kupowane są dla dzieci, ze względu na brak zatyczki którą łatwo można zgubić i na pewność zapinania.

Zapięcia kolczyków w kształcie kół

 kolczyki-koła można zapinać na trzy różne sposoby. Pierwszy z drucikiem cieńszym od części ozdobnej kolczyka, który należy wsunąć do dziurki w tylnej części kolczyka.

Drugim jest „rowek” przypominający tradycyjne zapięcie angielskie. Drucik przekładany przez ucho wciskamy do specjalnych wyżłobień.  Ostatni  tzw. angielski zamek. W tym przypadku drucik zatrzaskujemy do przeciwnych widełek.

Jakie zatem zapięcie kolczyków wybrać ?

To jakie zapięcie wybierzemy zalezy głównie od tego na jaką okazje założymy takie kolczyki .

I tak jezeli biżuteria będzie noszona na codzień ,polecane są zapięcia na sztyft i angielskie ze względu na swoją wygode i dobre stabilne zapięcie .

Na uroczystości lub inne wyjścia polecane są tak naprawde wszystkie rodzaje zapięć.

Share Button

Dodaj komentarz