Sploty łańcuszków – rodzaje

Sploty łańcuszków -rodzaje

PANCERKA
Pancerka charakteryzuje się przede wszystkim płaskimi ogniwami i oszlifowanymi brzegami. Dzięki temu splot przepięknie odbija światło, dając interesujący efekt. Ten najpopularniejszy splot doczekał się wielu wariacji, m.in. spłaszczenia pośrodku, wyżłobienia wzdłuż ogniw, podwójnego splotu czy diamentowania, czyli nacięcia pod różnymi kątami.

pancerka

SINGAPUR
Ogniwa przypominają nieco pancerkę, jednak dzięki minimalnemu skręceniu całość nabiera wyjątkowego, ozdobnego charakteru. Przestrzenny splot sprawia, że jego konstrukcja przypomina strukturę DNA. Splot singapuru może być zarówno delikatny, jak i masywny – wszystko zależy od masy łańcuszka. Łańcuszek ten wygląda atrakcyjnie noszony zarówno solo, jak i w połączeniu z zawieszką.

splot_singapur

ANKIER

Większość łańcuszków tego typu posiada ogniwo znajdujące się na środku, łączące dwa kolejne elementy. Jednak nie jest to reguła, zdarza się również, że ogniwa nie są idealnie owalne.
Splot ankierowy wybierany jest zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, doskonale wygląda noszony solo, bez dodatkowych ozdób.

splot-ankier

FIGARO
Figaro zawiera w sobie elementy pancerki, najczęściej spotyka się przeplatankę kilku małych, zazwyczaj dwóch lub trzech ogniw na przemian z jednym wydłużonym. Oczywiście, istnieją różne modyfikacje tego wzoru, jednak opisany powyżej jest najpopularniejszy. Łańcuszek wygląda bardzo atrakcyjnie zarówno w wersji drobnej i delikatnej, jak i ciężkiej i grubej i może być noszony w zależności od masy przez kobiety i mężczyzn.

figaro

KOSTKA

Splot składa się z połączonych ściśle kostek. Łańcuszek ten najczęściej występuje w lekkiej wersji wagowej i z tego względu łatwo go uszkodzić. Dlatego należy pamiętać, aby ściągać łańcuszek do spania, a także przechowywać go w pozycji wiszącej bądź luźno rozłożonej.

splot_kostka

LISI OGON
Podstawą łańcuszka są tradycyjnie plecione warkocze. Na ogół lisi ogon pleciony jest z jednego lub dwóch łańcuszków (jeżeli jest ich więcej, wtedy nazywa się go plecionką z lisiego ogona).

Ze względu na charakterystyczną budowę, łańcuszek ma ograniczone możliwości wygięcia, dlatego należy uważać, aby go nie uszkodzić.

splot-lisi-ogon

KORDEL
Powyższy splot przypomina sznur, sprawiający wrażenie masywnego i solidnego. W rzeczywistości jednak biżuteria o tym splocie najczęściej jest dęta, czyli dmuchana (pusta w środku), a co za tym idzie jest tańsza od pełnej. Jednocześnie wygląda okazale i solidnie, jednak szczególnie należy chronić ją przed zgnieceniem. Kordel charakteryzuje się wyjątkowym, skręconym i bogatym splotem, dlatego najczęściej noszony jest bez zawieszki.

splot-kordel

LINKA/ŻMIJKA
Zamiast ogniw można mówić o modułach. Łańcuszek fantastycznie układa się na dekolcie, jednak należy bardzo uważać, aby go trwale nie uszkodzić. W przypadku tego splotu nie ma reguły, co do kształtu jego przekroju – może to być zarówno kwadrat, koło czy ośmiokąt. Ogon węża to wytworny splot najczęściej wybierany i noszony przez kobiety.

zmijka-splot

BISMARCK
Budowa łańcuszka o splocie Bismarck jest bardzo ciekawa. Składają się na niego cienkie rzędy równoległych, owalnych pierścieni, które są ze sobą połączone. Występuje wiele wariacji na temat tego splotu, spotyka się między innymi podwójne, a nawet potrójne „Bismarcki”. Łańcuszki na szyję z reguły posiadają mniejszą ilość rzędów, niż np. bransolety.

bismarc

POPCORN
Łańcuszek składa się ze zgrupowanych, drobnych kulek. Istnieją różne formy wykonania tego wzoru, w zależności od wielkości, ilości czy sposobu łączenia kulek.

splot-popcorn

KSIĄŻĘ WALII
Splot charakteryzuje się ciekawą konstrukcją, podobną nieco do singapuru. Łańcuszek wykonany jest poprzez skręcenie kolejnych ogniw łańcucha, najczęściej w kształcie kółek, które łączą się z minimum czterema innymi. Aktualnie, biżuterię o tym splocie bardzo trudno spotkać już w salonach jubilerskich.

splot-ksiaze-walii

BIZANTYJSKI
Łańcuszek ma charakterystyczny splot, najczęściej składający się z połączonych kółek, tworzących ciekawy wzór. Jeden element przechodzi przez cztery kolejne. Zdarza się też, że wykorzystuje się elementy w różnych kolorach po to, by wyeksponować specyficzne połączenie ogniw.

splot-bizantyjski

CARDANO
Łańcuszek składa się z modułów połączonych przegubami Cardano. Powyższy splot przypomina nieco linkę, bardzo ładnie się układając. Można spotkać łańcuszki o przekroju ośmiokątnym, kwadratowym lub okrągłym.

splot-cardano

GUCCI

splot-gucci

Sploty łańcuszków -rodzaje można podzielić na kilka,kilkanaście aby wybrać ten właściwy,nalezy kierować się własnymi preferencjacji i przeznaczeniem łańcuszka.

Share Button

Dodaj komentarz