Złoto jak rozpoznać ? Cechy i próby złota

Wyroby z metali szlachetnych winny zawierać wybitą cechę i próbę 
Obowiązkowi oznaczeń  nie podlegają wyroby ze złota lub platyny o masie mniejszej niż 1 gram oraz wyroby ze srebra o masie mniejszej niż 2 gramy .

Wyroby ze srebra posiadają następujące oznaczenia

oznaczenia_wyrobow_srebrnychoznaczenia_srebra 

rosyjska_proba-srebra

 

 

ZŁOTO  jest miękkim metalem, dlatego  stosuje się stopy z innymi metalami takimi jak srebro, cynk, miedź, pallad, nikiel.
RODZAJE ZŁOTA

Wyróżniamy kilka kolorów złota :

BIAŁE ZŁOTO Barwę tą otrzymuje się dzięki połączeniu złota z niklem lub palladem.  Zamiast tych dwóch metali, które do otrzymania białego złota stosuje się najczęściej, używa się także czasami srebra lub manganu.W wyrobie z białego złota o próbie np. 0,585 (14ct) pozostaje jednak tyle samo żółtego złota co w wyrobie z żółtego złota. Inny kolor złota (biały, czerwony) uzyskuje się poprzez zmianę proporcji pozostałych metali – nie zmieniając przy tym próby złota.

ZŁOTO ŻÓŁTE Najbardziej znane w zależności od próby może przybierać różne odcienie od jasnożółtego do ciemno żółtego odcienia .

ZŁOTO RÓŻOWE uzyskuje się poprzez dodanie srebra oraz miedzi. Aby uzyskać złoto różowe w stopnie metalu powinna być nieco większa domieszka srebra, natomiast mniejsza miedzi.

ZŁOTO CZARNE uzyskuje się poprzez dodanie rodu lub rutenu, a także węgla.
Czarne złoto częściej ma zastosowanie jako dodatkowy metal np. do zegarków

ZŁOTO ZIELONE otrzymuje się dzięki dodaniu srebra lub kadmu.

ZŁOTO NIEBIESKIE uzyskuje się poprzez domieszkę żelaza i niklu. W stopie tym zdecydowanie najwięcej jest złota (minimum 75%), następnie duży udział ma żelazo (nawet do 25%). Uznaje się, że jest to najrzadziej stosowany stop złota. Z tego względu jest też najdroższe.

ZŁOTO AMETYSTOWE, posiadające barwę fioletową lub granatowo-fioletową. Otrzymujemy je przez dodanie aluminium. Ze względu na swoją kruchość najczęściej stosowane jest jako mały element ozdobny .

PRÓBY ZŁOTA 

Najpopularniejsza próba złota w Polsce 0,585 zawiera w 1 gramie 0,585g czystego złota oraz pozostałą część, czyli 0,415g innych metali (srebro, miedź, pallad, nikiel itp.), mających wpływ na jego trwałość i walory kolorystyczne.Im mniejsza próba złota tym trwalszy jest wyrób .
Próbę złota oznaczmy w karatach .
8 karat – próba 0,333
9 karat – próba 0,375
10 karat – próba 0,417
12 karat – próba 0,500
14 karat – próba 0,585
18 karat – próba 0,750
22 karat – próba 0,916
24 karat – próba 1,000

CECHY PROBIERCZE DLA WYROBÓW WYKONANYCH ZE ZŁOTA

proby_zlota

 

Share Button

Dodaj komentarz