Pożyczki pod zastaw nieruchomości -na co zwrócić uwagę

Pożyczki pod zastaw nieruchomości to coraz częstsza forma pożyczki pojawiająca się w internecie. Kierowana w szczególności do osób które są w trudnej sytuacji a banki odmówiły im kredytu. 

Rodzaje pożyczek pod zastaw nieruchomości

pożyczki pod hipotekę. Pożyczkodawca wpisuje się jako wierzyciel  w dział IV KW, jest to zabezpieczenie w razie gdy dojdzie do licytacji nieruchomości,pożyczkodawca ma  pierwszeństwo w odzyskaniu pieniędzy przed innymi wierzycielami .

pożyczki pod przewłaszczenie, czyli pod dział II KW. Pożyczkodawca staje się właścicielem na czas trwania pożyczki. Gdy pożyczka nie jest spłacona, pożyczkodawca może sprzedać mieszkanie jednocześnie spłacić dług pożyczkobiorcy i oddać mu resztę środków.

pożyczki pod umowę kupna-sprzedaży z prawem odkupu zwane inaczej pożyczkami lombardowymi. Najbardziej kontrowersyjna opcja ze względu na formę . Pożyczkobiorca sprzedaje nieruchomość za kwotę dużo niższą od wartości rynkowej zachowując przy tym prawo jej odkupu po cenie wyższej po jakimś czasie. Jeśli z prawa nie skorzysta – nieruchomość przechodzi na Pożyczkodawcę .

Na co zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na pożyczkę?

  1. Dokładnie przeliczyć wszystkie koszty w tym prowizje,opłaty notarialne.
  2. Oszacować własny budżet i możliwości spłaty wysokości raty w terminie.
  3. Kwota pożyczki powinna być taka jaką potrzebujemy,pamiętajmy że im większa kwota tym większa rata do spłaty wraz z odsetkami.
  4. Sprawdzić pożyczkobiorce ,jak długo działa na rynku ,jakie ma opinie. Czy nie jest to firma krzak .
  5. Wybór kancelarii notarialnej, dobrą praktyką jest wskazanie kancelarii przez Klienta – gdy inwestor stawia wyraźny opór wskazując swojego notariusza należy się dobrze zastanowić.
  6. Plan B na wypadek problemów finansowych  może być to perspektywa posiłkowania się kredytem bankowym, ,możliwość wydłużenia umowy z obecnym inwestorem.

Kiedy warto zdecydować się na  pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

  1. Kiedy nie mamy zdolności kredytowej,widniejemy w BIK
  2. Chcemy spłacić zobowiązania i utworzyć jedną rate .
  3. Potrzebujemy większej gotówki .

Czy to jest opłacalne ?

Każda pożyczka niesie za sobą konsekwencje i koszty .Pożyczka pod zastaw nieruchomości to większe ryzyko bo możemy stracić dach nad głową . Bez względu jaki rodzaj kredytowania wybierzemy,należy zachować wszelkie możliwe środki ostrożności .Nie działać pod naciskiem,przeanalizować swoją sytuację materialną,możliwości spłaty i ewentualną alternatywę .

Share Button

Dodaj komentarz