Polscy malarze współcześni

Tadeusz Makowski (Oświęcim 1882 – Paryż 1932- malarz, grafik; w latach 1903-1908 studiował malarstwo u Józefa Mehoffera i Jana Stanisławskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W początkach twórczości inspirował się malarstwem P. Puvis de Chavannesa.

W latach 1912-1915 w jego obrazach widoczna jest fascynacja kubizmem, w latach późniejszych także inspiracje dawnym malarstwem holenderskim i polską sztuką ludową. Z czasem artysta coraz bardziej upraszczał formę, dochodząc do stworzenia „własnego systemu znaków plastycznych“. Szczególnie często malował dzieci, w latach późniejszych także starych ludzi, a zawsze chętnie kwiaty i pejzaże.

 

Roman Opałka malarz, rysownik, autor tzw. obrazów liczonych. Urodzony 27 sierpnia 1931 w Abeville (Francja), zmarł 6 sierpnia 2011 w Rzymie.

Jeden z najbardziej znanych poza krajem polskich artystów – malarz, autor specyficznych „aranżacji przestrzennych”, które w szczególny sposób podejmują tematykę wanitatywną.Z dużym wyczuciem tworzył monochromatyczne kompozycje, których pobrużdżona faktura zachwycała wyrafinowaniem, a zarazem wyrazistością. W tym samym czasie powstawały abstrakcyjne rysunki mające charakter studiów kolorystycznych, gdzie Opałka stosował elementy monotypii i badał gradacje rozbielanych barw. Równocześnie wykonywał tuszem rysunki, których powierzchnię wypełniał kombinacjami figur geometrycznych i ich pochodnych: kratownic, form romboidalnych itp.

 

Wojciech Bonawentura Fangor (ur. 15 listopada 1922 w Warszawie, zm. 25 października w Warszawie ) – polski malarz, grafik, plakacista i rzeźbiarz.Na początku lat pięćdziesiątych tworzył obrazy zgodne z wymaganiami realizmu socjalistycznego .W okresie odwilży po śmierci Stalina odszedł od konwencji socrealizmu. W latach 60. i 70. stworzył serię obrazów z charakterystycznymi kołami i falami, wywołujących efekty optyczne, podobne do uzyskiwanych w sztuce op-artu.

 

 

Henryk Stażewski (Warszawa 9 I 1894 – Warszawa 10 VI 1988) studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1913-1920.

W początkach kariery malował martwe natury.  Obok kompozycji malarskich trudnił się grafiką książkową, projektował wnętrza, sprzęty, a także scenografie – były to w większości prace teoretyczne i studyjne. Po 1956, uznawany powszechnie za patrona polskiej awangardy, uprawiał już wyłącznie abstrakcję o konstruktywistycznym rodowodzie. Tworzył cykle prac, będących studiami płaszczyzn, linii, kolorów w różnych układach względem siebie.

 

Bolesław Cybis (ur. 1895 w Massandrze na Krymie, zm. 1957 w Trenton) – polski malarz, grafik, rzeźbiarz i ceramik.

. W 1936 uczestniczył przy dekoracji wnętrz statku MS Batory. W 1939 w związku z pracami przy pawilonie polskim na Międzynarodowej Wystawie w Nowym Jorku wyjechał do USA, gdzie pozostał na stałe.
Tam porzucił malarstwo, zajmował się głównie ceramiką i założył fabrykę Cordey China Inc.

Początkowo malował archaizowane, linearne portrety chłopów i chłopek, tzw. cykl łowicki. Późniejsze obrazy charakteryzuje wyrazisty kontur, wydłużenie postaci, liryzm i bliska surrealizmowi atmosfera wizji (Spotkanie 1931, Primavera 1936).

Wilhelm Sasnal

Ur. w 1972 roku w Tarnowie, mieszka i pracuje w Krakowie.Malarz, rysownik i autor filmów. Jego prace cieszą się niezwykłą popularność poza granicami kraju. Jest uznawany przez krytyków za jednego z najważniejszych twórców młodego pokolenia.

https://ingart.pl/pl/artists/wilhelm-sasnal

 

Marcin Maciejowski (ur. 1974)

Polski artysta, malarz, rysownik, twórca ilustracji i komiksów. Urodzony w 1974 r. w Babicach.

W swej twórczości Maciejewski skupia się na codzienności i obserwacji społeczeństwa. Jego prace charakteryzuje pewien minimalizm i subtelna ironia. Nawiązuje on do współczesnego świata reklam, plakatów i komiksów. Jego prace często opatrzone są podpisami, cytatami i innymi narracjami. Bohaterami jego prac stają się charakterystyczne osoby.Wśród jego dzieł znajdują się np. portrety Claudii Schiffer, Andrzeja Gołoty .

obraz żródło https://ingart.pl/pl/collection/work/maciejowski-marcin-mlodzi-nie-chca-sie-uczyc-ani-pracowac

Rafał Bujnowski (ur. 3 lutego 1974 roku w Wadowicach) – polski malarz, grafik, autor filmów wideo, instalacji, akcji artystycznych.

Sztuka Bujnowskiego powstaje na styku klasycznej praktyki malarskiej i radykalnego konceptualizmu. Artysta tworzy obrazy, których sens zmienia się w reakcji na otoczenie.

źródło http://arttankcollection.com/artysta/rafal-bujnowski/

 

Ryszard Winiarski
Ur. w 1936 roku we Lwowie, zm. w 2006 roku.
Malarz, scenograf, autor form przestrzennych. Winiarski był artystą, który bardzo wcześnie sprecyzował swoje poglądy i artystyczne zainteresowania i pozostał im wierny. Jako stałe moduły prac przyjął kwadraty w kolorach czerni i bieli, których kolejnością i rozmieszczeniem rządzi przypadek – rzut kostką do gry, losowanie lub wybór liczb przypadkowych.

źródło http://www.agraart.pl/nowe/artists/winiarski-ryszard-polska-agra-art-aukcje-obrazy-antyki.html

 

Piotr Uklański (ur. 1968) to współczesny artysta polsko-amerykański, który tworzył sztukę od połowy lat 90., badając tematy spektaklu, frazesów i tropów sztuki współczesnej

. Wiele jego dzieł i projektów podejmuje znane, nadużywane, czasem sentymentalne tematy i tropy, i obejmuje je i podważa. 

źródło https://desa.pl/pl/auctions/388/object/38824/piotr-uklanski-powstanie-warszawskie-1944-sadyba-2008-r

Władysław Hasior (ur. 14 maja 1928 w Nowym Sączu, zm. 14 lipca 1999 w Krakowie) – polski artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf,

Jego twórczość nawiązuje do nowoczesnych prądów artystycznych (surrealizmu, rzeźby abstrakcyjnej, nowego realizmu), ale także do tradycyjnego rzemiosła i wytwórczości o charakterze ludowym. W pracach swych Hasior wykorzystywał przedmioty gotowe – „zużyte rekwizyty codzienności”, które kolekcjonował w swoim domu w Zakopanem. Uważany też za pioniera asamblażu w Polsce.

źródło: https://onebid.pl/pl/auction/253/lot/52/wladyslaw-hasior-1928-1999-scena-w-parku

Jan Tarasin (ur. 11 września 1926 w Kaliszu, zm. 8 sierpnia 2009 w Warszawie) – polski malarz, grafik, rysownik, fotograf, eseista,

 

Share Button

Dodaj komentarz