zegarki-na-codzien

Jaki zegarek kupić ?

Zegarek pokazuje status materialny właściciela, jego gust i styl życia, dlatego warto zadbać o to, by był spójny z innymi elementami budującymi wizerunek.Przy obecnej ilości zegarków w ofertach producentów ciężko jest wybrać ten dobry. Tym bardziej, że sprzedażą  zajmują się już nie tylko eksperci w tej dziedzinie ale także  sieciówki odzieżowe. Jak więc rozpoznać dobry zegarek?

To jaki zegarek zakupimy w dużej mierze winno być zależne od naszego trybu życia . Oto podstawowa klasyfikacja :

KLASYCZNE/GARNITUROWE –  prosty i minimalistyczny design. Cyferblat  czytelny, pozbawiony  elementów graficznych . Są dość cienkie, by zmieścić się pod mankietem koszuli.  Pasek wykonany jest z naturalnej skóry. Zegarki klasyczne nie wymagają wysokiej wodoszczelności. Najbardziej cenione są modele mechaniczne (nakręcane).

zegarkigarniturowe

 

CODZIENNE –  najszersza i najpopularniejsza kategoria zegarków.  Rozwiązanie pośrednie pomiędzy zegarkami klasycznymi, a sportowymi. Zazwyczaj są większe i grubsze od zegarków garniturowych. Sama koperta i tarcza ma więcej elementów  i funkcji (np. chronograf, budzik).Koperta osadzona na pasku lub bransolecie .

zegarki-codzienne

 

 

SPORTOWE –  nowoczesny design i odważniejsze kolory. Ze względu na bardziej ekstremalne warunki w jakich mogą być używane, wykonane są z materiałów o większej wytrzymałości i lekkości (najczęściej stal szlachetna, karbon, tytan, tworzywa sztuczne). Najczęściej wyposażone są w paski z gumy, kauczuku, poliuretanu. Zegarki sportowe mają często systemy wstrząsoodporne i wyższą wodoszczelność – powyżej 10 atmosfer.Posiadają wiele funkcji przydatnych podczas uprawiania sportów i turystyki (stoper, wysokościomierz, krokomierz, barometr i wiele innych).

zegareksportowycasio

 Jaki Mechanizm ?

Wyróżniamy trzy rodzaje mechanizmów w zegarkach

1.Kwarcowy: czyli na baterie który charakteryzuje się dokładnością chodu .To najczęściej spotykane na rynku

2. Mechaniczny : mechanizm składający się z wielu współgrających ze sobą elementów. Mniej dokładny niż  kwarcowy jednak ceniony za swe ponadczasowe wartości. Zegarek nakręcany ręcznie poprzez pokręcanie koronką, zazwyczaj raz na dobę.

3. Automatyczny: posiadają mechanizm jak zegarki mechaniczne z tym wyjątkiem, że sprężyna zegarka nakręcana jest przez ruch wahnika. Użytkownik zegarka nie musi go zatem nakręcać. Mechanizm nakręca się automatycznie podczas noszenia zegarka na ręku.

Na baterię czy nakręcany?

Prócz przewagi, jaką osiągają zegarki kwarcowe na polu punktualności chodu, w każdej innej dziedzinie nie występują żadne różnice, które wyróżniałyby konkretny rodzaj napędu.

Zarówno zegarki mechaniczne, jak i kwarcowe mogą być wykonane w zasadzie z tych samych materiałów, mogą posiadać dokładnie te same funkcje

Zegarki kwarcowe są nieco bardziej wygodne w codziennej obsłudze, przede wszystkim, dlatego, iż nie wymagają nakręcania i ich serwis ogranicza się najczęściej do wymiany baterii raz na rok lub nawet rzadziej, przez co jest z reguły mniej kosztowny.Zegarki mechaniczne są zdecydowanie droższe i bardziej prestiżowe. Pomimo, iż występuje wiele modeli zegarków na baterie, których ceny sięgają kilku, czy kilkunastu tysięcy złotych, to ceny zegarków mechanicznych z trudnymi do osiągnięcia komplikacjami osiągają ceny kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych.

Szkło 

1 .Syntetyczne plexi charakteryzuję się dużą odpornością na uderzenia i dodatkowo posiada własności amortyzujące wstrząsy, najlepiej zabezpieczając mechanizm.Podatne na zarysowania natomiast łatwe do spolerowania

2.Mineralne dużo bardziej odporne na delikatne przerysowania niż szkła syntetyczne. Stosowane praktycznie przez wszystkich producentów do półki ‚średniej-wyższej’ włącznie – ale tylko w niektórych modelach.

3.Szafirowe szafir jest odporny na zarysowania w zetknięciu z innymi twardymi materiałami, zapewniając nieskazitelny wygląd zegarka przez długi okres czasu. Dodatkowym atutem jest jego optyczna przejrzystość wynosząca aż 85%. Oznacza to, że czasomierz jest nie tylko czytelny, ale także cieszy oko blaskiem charakterystycznym dla cennych materiałów.

Inną istotną kwestią jest bransoleta. Jeśli zrobioną ją ze stali szlachetnej pamiętaj, by nie zawierała niklu, który powoduje reakcje alergiczne. Materiał stosowany przy bransoletach to także tytan,złoto ,platyna,ceramika.

Jeśli zdecydujemy się na pasek to do wyboru mamy te wykonane ze skóry naturalnej ,skóry ekologicznej ,gumy,silikonu ,materiału .

 

No i na końcu – zegarek powinien Ci się przede wszystkim podobać, pasować do Twojego temperamentu.

 

 

 

 

 

Share Button

Dodaj komentarz