Jak rozpoznać złoto ?

Domowe sposoby na rozpoznanie złota

Jak często zastanawialiśmy się czy znaleziona biżuteria wykonana jest ze złota ,lub dostaliśmy propozycje zakupu złotego wyrobu po okazyjnej cenie . Poniżej przedstawiamy kilka szybkich domowych sposobów aby sprawdzić czy dany wyrób to złoto .

Jak rozpoznać czy złoto jest prawdziwe ?

1.Magnes

Warto wiedzieć, że złoto i srebro to kruszce zwane diamagnetykami, czyli nie reagują na magnes.

Najprościej rzecz ujmując ,przykładamy magnes do wyrobu ,jeżeli to złoto nie powinna nastapić żadna reakcja . Niestety przez różne próby złota ten test będzie najbardziej miarodajny przy próbach najwyższych,które stosowane są w monetach i sztabkach. 

2. Ścieranie złota 

Prawdziwe złoto,nigdy nie ściera się lub odbarwia .Złoto z biegem lat tak samo jak srebro może zciemnieć,natomiast nigdy się nie ściera . 

Zatem jeżeli nosimy biżuterie i po jakimś czasie widać że zmieniła kolor lub widać przebarwienia to istnieje duże prawdopodobieństwo że nie jest to złoto . 

3. Pasta do zębów 

Może wydawać by się mogło absurdalne,ale dość łatwym testem jest pasta do zębów (najlepiej biała lub wybielająca) . Należy wziąć wacik z niewielką ilością pasty i energicznie pocierać biżuterie, przy złocie lub srebrze wacik powinien zrobić się intensywnie brudny wręcz czarny . Każdy inny metal tak czyszczony nie pozostawia śladów lub są one znikome . 

4. Kolor złota 

Złoto w zależności od domieszek może przybierać różną barwe . Przez swoją strukture podczas użytkowania z biegiem czasu delikatnie matowieje,pojawiają się niewielkie rysy . Jeżeli widzimy że biżuteria jest nienaturalnie błyszcząca,gładka. Powinna zapalić nam się czerwona lamka . 

5. Zakup „okazja”

Swego czasu bardzo popularnym oszustwem była okazyjna sprzedaż sygnetów za kwotę nieporównywalnie niską .

Tak zwane „złote sygnety” to nic innego jak tombak,który kolorem bardzo przypomina złoto . Często na takich wyrobach można spotkać oznaczenie 585 lub 14k,nie jest to żaden znak probierczy i nie świadczy o niczym .

Więc jeżeli ktoś oferuje nam w/w produkt za okazyjną cene to w 99,9% jest to oszustwo. 

Taka sama zasada działa przy zakupie złota inwestycyjnego, starajmy się kupować ze sprawdzonych źródeł najlepiej mennic takich jak: Heraeus, austriacka Münze Österreich, amerykańska United States Mint, australijska Perth Mint czy Royal Canadian Mint,a także nasza polska mennica skarbowa lub tańsza opcja lombard.

Zaufani dystrybutorzy złota powinni też oferować dodatkowe zabezpieczenie, w postaci własnych certyfikatów dodawanych do każdej sztabki czy monety.

Nigdy nie kupujmy sztabek z „ulicy” oryginalnie zapakowanych i sygnowanych oryginalnymi mennicami . Zawsze przed takim zakupem sprawdźmy sztabkę lub monete u jubilera lub w lombardzie .

6.Jubiler lub Lombard

Najpewniejszą metodą jak rozpoznać złoto, jest udanie się do jubilera,lombardu i poproszenie o sprawdzenie. Z reguły taka usługa jest bezpłatna lub kosztuje ok 10zł .

Share Button

Dodaj komentarz