Domowe sposoby czyszczenia biżuterii

Wydawać by się mogło, że złoto jest metalem trwałym i długowiecznym. Z upływem czasu metale pokrywają się specyficznym nalotem i tracą swój kolor (najczęściej ciemnieją).  Złoto stopniowo traci swój błysk i zmienia barwę – od jasnożółtego poprzez zielonkawy aż po czarny.

Ten proces jednak nie jest nieodwracalny. Odpowiednie środki czyszczące mogą przywrócić blask drogocennym metalom, a dzięki systematycznym zabiegom pielęgnacyjnym możemy ten proces skutecznie zatrzymać.

Jak czyścić złotą biżuterię?

Następnie delikatnie obmywamy biżuterię mydłem i zwykłą wodą. Na tym etapie pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń użytkowych (np. wosk czy tłuszcz). Po kilkuminutowym myciu dodatek odkładamy do przygotowanej wcześniej ciepłej wody z solą na około 3-4 godziny. Im więcej przedmiotów włożymy do jednego pojemnika, tym słabsza będzie reakcja. Jeśli mamy wiele przedmiotów do czyszczenia, zaleca się przygotować kilka naczyń.

Kolejnym sposobem jest czyszczenie złota papką z proszku do pieczenia i wody. Przygotowaną mieszankę należy nanieść na złoto i wcierać szmatką, a następnie zmyć letnią wodą.

Złote przedmioty można również czyścić benzyną. W tym celu należy nasączyć szmatkę benzyną i pocierać złoto lub wrzucić przedmioty do naczynia z benzyną na ok. godzinę
Pasty do zębów (bez mikrogranulek). Jest to dość inwazyjna metoda czyszczenia, więc radzimy stosować ten sposób tylko wtedy, gdy poprzednie zabiegi nie dały dobrego rezultatu.

Biżuteria z diamentami 

Metody domowe czyszczenia diamentowej biżuterii:

Woda z płynem do naczyń

Biżuterię namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń, następnie lekko wyczyścić miękką szczoteczką do zębów,  opłukać pod ciepłą bieżącą wodą. Następnie każdą sztukę uważnie osuszyć. Przed wylaniem wody lepiej upewnić się, czy w wodzie nie pozostała żadna bizuteria, i dopiero wylać wodę.

Jak czyścić srebrną biżuterię?

Jeśli na naszych ozdobach wykonanych ze srebrna pojawiły się nieestetyczne plamy, należy przygotować miseczkę i kwaśne mleko. Biżuterię wkładamy do kwaśnego mleka na około 30 minut. Po upływie tego czasu ozdoby wyjmujemy, przepłukujemy i wycieramy dokładnie za pomocą szmatki. Dobrym sposobem jest także przetarcie srebrnej biżuterii pastą do zębów która niweluje ciemne przebarwienia. Aby zapobiec czernieniu biżuterii, dobrze trzymać ją owiniętą w folii aluminiowej.

Usuwanie rys wyroby złote i srebrne .

Dobrym domowym sposobem usuwania rys jest zastosowanie pasty do zębów lub pasty „Tempo” .

Przygotowanie :wacik kosmetyczny lub miękka ściereczka ,letnia woda ,pasta do zębów lub pasta tempo.

Nałożyć paste na wacik i energicznie pocierać ,do uzyskania połysku .Następnie przemyć pod letnią wodą i wytrzeć do sucha ,w razie potrzeby powtórzyć .

Takie czyszczenie zaleca się przeprowadzać,nie częściej niż dwa razy w roku .

Share Button

Dodaj komentarz