Czy warto inwestować w złoto ?

Niestabilna sytuacja na świecie,zachwiana gospodarka i ciągłe zmiany pokazały że inwestowanie w waluty,nieruchomości,papiery giełdowe,obarczone jest wysokim ryzykiem.

Czy zatem posiadając pewien kapitał, powinniśmy rozważyć możliwość inwestowania w złoto?

Złoto od zarania dziejów wykorzystywane było jako środek płatniczy .Kruszec jest walutą akceptowaną na całym świecie bez względu na wahania gospodarcze .Nawet w obliczu kryzysu gospodarczego w 2008 roku inwestorzy kupujący złoto inwestycyjne zarobili na swoim około 4,9 proc. w skali roku.Złoto jest jedyną inwestycją, przy której inwestujący nie ponosi ryzyka niewypłacalności  czy bankructwa.

Stopa zwrotu z inwestycji w złoto

Stopy zwrotu z inwestycji w złoto w ciągu ostatnich 10 lat przedstawiają się następująco:

 • 2002 rok – 24,8 proc.,
 • 2003 rok – 19,4 proc.,
 • 2004 rok – 5,4 proc.,
 • 2005 rok – 18,0 proc.,
 • 2006 rok – 23,2 proc.,
 • 2007 rok – 32,0 proc,
 • 2008 rok – 4,9 proc.,
 • 2009 rok – 24,4 proc.,
 • 2010 rok – 29,6 proc.,
 • 2011 rok – 10,1 proc.,
 • 2012 rok – 7,1 proc..

Źródło: https://investors.pl/fundusze-zlota/

Inwestując w złoto, trzeba mieć jednak na uwadze, że jego wycena może diametralnie się obniżyć. Miało to miejsce w 2013, 2014 i 2015 roku. Dlatego tego rodzaju inwestycje lepiej planować długoterminowo.

Poniżej wykres cen złota od roku 1971 do 2015 .

cenyzlota

Aktualny kurs złota od 2006 do 2019

Kiedy inwestować w złoto

Złoty kruszec opłaca się kupować wtedy, gdy stopy procentowe są na niskim poziomie, a inne  aktywa takie jak  lokaty bankowe i obligacje Skarbu Państwa, nie dają możliwości wypracowania zadowalających zysków. Z taką sytuacją mamy do czynienia w Polsce od lutego 2016, gdzie Narodowy Bank Polski utrzymuje  stopy procentowe na poziomie 1,5 proc.

Perspektywy wzrostu cen złota w najbliższej przyszłości:

 • wysokie zadłużenie krajów wysoko rozwiniętych i rozwiniętych, co uzasadnia utrzymywanie przez banki centralne niskich stóp procentowych;
 • dodruk pieniędzy przez banki centralne i skup aktywów, prowadzące do wzrostu inflacji w przyszłości;
 • konieczność zamiany nadwyżek walutowych na złoto przez kraje rozwijające się;

W jakie złoto inwestować najlepiej ?

Sztabki  to jeden z najbardziej popularnych  produktów na świecie jeżeli chodzi o inwestycję. Dzięki szerokiej gamie gramatur możliwe jest dobranie odpowiedniej sztabki praktycznie na każdą kieszeń i na różne okazje . Oferowane są już od 1g . Z reguły sztabki wykonane są ze złota próby 999,9. Najważniejszą instytucją akredytującą producentów metali szlachetnych jest LBMA (Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców).Aktualne listy producentów akredytowanych przez LBMA znajdziemy na ich stronie internetowej: lista producentów złota .

a) Zalety

Zaletą złotych sztabek jest  płynność i stosunkowo niższe ceny niż w przypadku monet. Za sztabkę o wadze 100g zapłacimy cenę około 1-1,5 % niższą, niż w przypadku monet
b) Wady

Dużą wadą sztabek jest kwestia ich zabezpieczeń. Sztabki albo kupujemy w czystej formie (samo złoto) albo sztabkę w tzw. bezpiecznym opakowaniu z certyfikatem.

Złoto, jak wiecie zdarza się podrabiać wolframem, który ma identyczną wagę. Czasami pojawiają się sztabki, w których nawiercano otwory a następnie wypełniano je wolframem. Nieszczęśnicy, którzy kupili tego typu podróbki zamiast przykładowych 100g czystego złota nabyli 40 g złota i 60 g bezwartościowego wolframu. Podróbki jednak zdarzają się niezwykle rzadko i prawdopodobieństwo nabycia ich u szanowanego dilera jest bliskie zeru.

Monety

Na rynku mamy ogromną ilość monet. Najmniejsze zaczynają się od 1/10 oz. Waga największych sięga 1 kg.

Najpopularniejsze monety bulionowe rozpoznawalne na całym świecie TO:

– Krugerrany z RPA

– Liście Klonowe z Kanady

– Australijskie Kangury czy Koala

– Wiedeńskie Filharmoniki

– Amerykańskie Orły

zlote_monety

W obiegu występują jeszcze inne monety, jak angielskie suwereny czy chociażby polski Bielik. Ze względu jednak na ich mniejszą popularność czasami możemy napotkać większy problem przy ich późniejszej odsprzedaży.

Zatem czy warto inwestować w złoto ? 

Merytoryczne uzasadnienia inwestycji w złoto mogą być dwa.

Po pierwsze – ochrona kapitału. Po drugie – zyskowność inwestycji.

Ochrona kapitału  złoto generalnie nie straciło na swojej wartości. Stare monety sprzed kilkuset lat, po przetopieniu ich na sztabki nadal miałyby sporą wartość, porównywalną zapewne do chwili ich wybicia.Warto pamiętać o doświadczeniach naszego kraju w XX wieku. Kilkukrotnie zmieniała się wówczas waluta i papierowe banknoty szybko stawały się podpałką do pieca. Złoto natomiast było w cenie zawsze.

Zyskowna inwestycja na złocie może polegać na najzwyklejszej w świecie spekulacji. Kupujemy złoto i czekamy aż zdrożeje .

Gdzie kupić złoto ?

Mennice

Jubiler

Lombard

Share Button

Dodaj komentarz