Jaki pierścionek z brylantem ? brylant czy diament ?

Na co zwrócić uwagę kupując  brylant ?

1 Certyfikat 

Każdy wyrób posiadający brylant powinien posiadać certyfikat To świadectwo potwierdzające powyższe cechy brylantu: masę, czystość, barwę oraz szlif. Certyfikat wydawany jest przez Międzynarodowy Instytut Gemmologiczny. Dokument ten powinniście otrzymać przy kupnie brylantu. Jeżeli zakup dokonywany jest w lombardzie certyfikat powinien zawierać imię nazwisko gemmologa oraz pieczątkę .

2. Wielkość

W tym wypadku wielkość czyli caraty (ct) ma wpływ na cenę ale równie ważną kwestią jest czystość i barwa to one mają główny wpływ na wartość wyrobu . W Polsce najczęściej spotykaną jednostką jest barwa H i czystość SI .

3. Oprawa 

Oprawa pełna – najczęściej wybierany rodzaj zakucia brylantu, charakteryzuje się tym, że zakucie osłania cała rondystę kamienia.

Oprawa kanałowa – kamienie ułożone są w rzędzie. Nienaganna estetyka i duża ilość światła docierająca do kamieni.

Oprawa w korny – ten rodzaj oprawy charakteryzuje się wkomponowaniem kamienia w prostokątne pole, a za mocowanie kamienia odpowiadają 4 kulki – tzw. korny. Oprawa prezentuje się bardzo elegancko i nowocześnie.

Brylanty przeważnie oprawiane są w złoto lub platynę zdarzają się szczególnie w UK brylanty oprawiane w srebro .

4. Jubiler ,Sklep Jubilerski czy Lombard ?

To czy wyrób zakupimy u Jubilera czy w Lombardzie zależy od naszych gustów ,potrzeb i zasobności portfela .

Decydując się na zakup u jubilera mamy możliwość indywidualnego projektu ,wzoru i rodzaju materiału .Plusem jest z pewnością to że możemy przetopić starą biżuterię ze złota .Ponosimy jedynie koszt robocizny plus koszt brylantu.

Sklep Jubilerski te najbardziej znane Apart,Yes,W.Kruk oferują szeroką gamę biżuterii z brylantami .Niestety znaczącym minusem jest cena która niejednokrotnie jest mocno zawyżona w stosunku do cen rynkowych .

Lombard to alternatywa dla tych którzy szukają wysokiej jakości produktu za stosunkowo niską cenę .Minusem jest to że często wyroby są używane .

Przykładowe ceny :

Pierścionek z brylantem 0,10ct barwa H  czystość SI  waga ok 2,2g

pierścionek z brylantem

Jubiler : 1395zł

Sklep Apart : 1549 zł

Lombard : wyrób Nowy 960zł

 

Kilka faktów o brylantach 

W nazewnictwie jubilerskim brylant to diament wzbogacony o szlif jubilerski
Natomiast nie każdy diament możemy nazwać brylantem. Tylko ściśle określony sposób oszlifowania diamentu powoduje, że diament zamienia się w brylant.
Szlif ten, zwany brylantowym, uznawany jest za szczyt osiągnięć w dziedzinie obróbki diamentów.Dzięki niemu możemy najpełniej podziwiać to, co stworzyła natura. szlif brylantowy

O wartości i jakości brylantu decydują cztery kryteria .Na ich podstawie przeprowadzana jest wycena, to właśnie one decydują o realnej wartości osadzonego w pierścieniu kamienia. Zdecydowana większość odwiedzających salony jubilerskie , tej wiedzy nie posiada.

1.MASA (carat) 

Masę , w tym także diamentów, określa się w karatach metrycznych (ct). Jeden karat został zdefiniowany jako 200 mg, czyli 0,2 grama. Masę diamentu podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Ma ona istotny wpływ na wartość kamienia.

2. CZYSTOŚĆ 

W opisie czystości brylantu obowiązują następujące symbole:

LC, FL, IF (Loupe Clean, Flawless, Internally Flawless)
Oznacza najwyższą czystość gdzie pod standardową lupą o powiększeniu 10x nie da się stwierdzić żadnych wewnętrznych wrostków lub innych uszkodzeń.

VVS1, VVS2 (Very Very Slightly Included)
Czystość gdzie przy badaniu lupą 10x stwierdzenie wrostków lub uszkodzeń jest bardzo trudne do wykrycia.

VS1, VS2 (Very Slightly Included)
Czytość gdzie kamień oceniany gołym okiem wydaje się pozbawiony wrostków lub uszkodzeń a pod lupą 10x ich wykrycie jest stosunkowo łatwe.

SI1, SI2 (Slightly Included)
Czystość przy której z trudem ale da się dostrzec gołym okiem wrostki i uszkodzenia a przy badaniu lupą 10x sa one bardzo widoczne.

P1, P2, P3 / I1, I2, I3 (Pique / Included)
Czystość gdzie wrostki i zabrudzenia są łatwo widoczne gołym okiem.

W Polsce oferuje się pierścionki z brylantami o średniej czystości (SI2) lub słabej czystości (P1, P2, P3 – brylanty o niskiej wartości, z wyraźnymi inkluzjami, zewnętrznymi i wewnętrznymi błędami widocznymi od strony korony kamienia). Nie dzieje się tak przez przypadek. Wartość takich brylantów jest zdecydowanie niższa, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

BARWA

Według amerykańskiej klasy GIA, (powszechnie stosowanej) skala barw diamentów rozpoczyna się od litery D a kończy na literze Z.
Zupełnie bezbarwne diamenty są oznaczone literą D, występują niezwykle rzadko i są dość drogie.
Najczęściej spotykane diamenty i osadzane w pierścionkach są oznaczone literą I, J oraz K.

Skala barw:

 

barwa_brylantów_skala

4.SZLIF 

Tylko dzięki właściwemu oszlifowaniu diamentu można dostrzec jego wspaniałą brylancję. To zjawisko powstaje w wyniku całkowitego wewnętrznego odbiciarozszczepienia promieni świetlnych, jak również odbicia światła od zewnętrznych powierzchni (faset). Podczas oceny szlifu dokładnej analizie podlegają kształt, proporcje oraz wykończenie szlifu. Ocenia się je w skali: bardzo dobre, dobre, średnie i słabe.

rodzaje_szlifu_diamentu

 

 

Share Button

Dodaj komentarz